Pražská Stínadla, část první

Žlutá je barva naše

V ulicích je tma dříve než doposud, probíhající zima vyžene ze zapadlých pražských ulic turisty a místní usedlíci omezí svůj pohyb na minimum. Padající stíny staře vypadajících lamp jsou dlouhé až mystické. Každý, kdo se bude v tuto dobu toulat ulicemi, bude působit nadmíru tajemně a podezřele. V centru Prahy stále dýchá atmosféra starého židovského města, které bylo tajemné, nejen když se přiblížil soumrak. Dnes se novými uličkami, které sem tam nesou své původní jméno, ani dvorky činžovních domů už Vontové běžně neprohání. Nejsou tu žádné soupeřící spolky. Nemusíte nosit na klopě žlutý špendlík, nepotřebujete list ginga a ani nemusíte tušit, jak vyndat ježka z klece ven, abyste se mohli na chvíli odpoutat od každodenní rutiny a nasávat atmosféru Stínadel.

I když ta (nejen pražská) Stínadla mohou vlastně být kdekoliv, jsou jasně daná místa mého města, v okolí kterých se tutově Vontové proháněli.

Jedním z takových je zcela určitě okolí Anežského kláštera. Ulice jako Ve Stínadlech, Kozí, Haštalská, Řásnovka dávají jasně najevo, že jste tu dobře.17. prosince se tato, ale i další místa stávají místy Večera světel. Připomínka Vontů a rozsvícená svíčka nebo lampion se v tu dobu snad najde v každém městě.
I když domy, o kterých se zřejmě v románech vypráví, již dávno kvůli likvidaci starého židovského města nestojí, ukrývají ty současné zákoutí, která dokážou být tajemné i v dnešní době

Ulice Ve Stínadlech, vedoucí ke kostelu sv. Haštala, je jedním z nejokatějších zákoutí a je pravda, že nese tu správnou stínadelskou atmosféru.

Příběhy v knihách byly zasazeny spíše do období 2. světové války a samozřejmě do širšího okolí než kolem Anežského kláštera.
Řásnovka sice dnes již není tak tajemná, o to víc ale dokresluje náladu v okolí
Vontům zmar, aneb ulice Ve Stínadlech a okolí kostela ještě jednou.

V některém z dalších postů se podíváme blíže na příběhy skrytých zákoutí mezi domy Starého Města.