Prosecké podzemí

Močálka a Amerika I

Celková délka chodeb v Močálce (dříve Hamplově nebo také Klikově pískovně) činí přes jeden kilometr. Předmětem těžby byl bílý kaolinický rozpadavý pískovec a probíhala ručně. Její počátky jsou písemně zachyceny koncem 19. století, ale existence uměle budovaného podzemního útvaru sahá v historii až do středověku.

Je tomu již 17 let, co Praha 9 počítá se zpřístupněním podzemí veřejnosti, nad celou věcí však visí jedno velké ALE…

„V bezprostřední blízkosti průzkumné šachty Š1 byl později postaven okál č. p. 395 k. ú. Prosek, jehož nároží bylo založeno přímo na místě šachetní ohlubně. Z důvodů zavodnění ze svodu dešťové vody ze střechy domu zaústěného do vsakovací jímky na místě bývalé šachty Š1 zásyp této šachty slehnul a roh domu č.p. 395 prasknul (havárie podobného typu se stala nedávno na místě šachty Š2). V roce 2000–2001 Praha 9 nechala pod záminkou sanace tohoto prasklého domu č. p. 395 vyrazit novou šachtu a štolu… (Wikipedie)“

Dnes celá věc jaksi stojí, údajně jsou hotové architektonické návrhy na přestavbu podzemí, v článcích na internetu a novinách se už léta mluví o jeho zpřístupnění veřejnosti, ale je to vše jedna slepá ulička. Z dokumentů umístěných na stránkách Prahy 9 vyplývá, že k 10. 3. 2017 nebyla realizace zpřístupnění proseckého podzemí stále ještě schválena. Osobně nechápu, proč se již několik let v různých médiích hovoří o znovuotevření a prohlídkách podzemí (samozřejmě předpokládané datum realizace se stále posouvá). Jediné, co bylo za ty dlouhé roky schváleno a zrealizováno, je vybudování vyhlídky. Plánovanou kavárnu, která má být její součástí, tu zatím budete hledat marně. Alespoň že v okolí přibyly lavičky.

Můžeme jen doufat, že se jedná o zádrhel mezi dvěma městskými částmi a několika vlastníky pozemků a vše nedopadne zalitím podzemí nebo jinou likvidací této památky. Jedním z aktuálních vlastníků části pozemku a šachty z roku 2001 je firma Euro Projekt Beta, která má pro přilehlou ulici Na Vyhlídce vybudovaný projekt „Rezidence na Vyhlídce“, který sestává, jak sami uvádí, z pětice třípodlažních bytových bloků a podzemních garáží. Nechci za tím vším vidět žádný budoucí záměr, tak se nad tím raději už nebudu dále pozastavovat….

Pojďme se teď už skrze fotografie vypravit dolů.

V minulosti bylo podzemí po havárii vody nějaký čas zaplavené a získalo tak současné jméno Močálka.

Je to opravdu neuvěřitelný labyrint. Vždy když si myslíte, že už to dál nepůjde a vstup je například zavalený, tak ho obejdete nebo podlezete a jde se dál.

Teď projdeme „fotogenickou“ spojovací chodbou do další části podzemí, nazvané Amerika I.

Amerika I. (menší část z proseckého podzemí) má dvě patra, ovšem vzhledem k množství závalů už její prozkoumávání není vůbec bezpečné.

I vstup do druhého patra Ameriky je zasypaný a nestabilní.

Doby, kdy se ve štolách ztrácely děti, mladiství v nich popíjeli svůj první alkohol a bezdomovci nacházeli přístřeší, jsou nenávratně pryč.

Uvidíme, zda v budoucnu nebude pryč i celé podzemí.